سیستم تدوینسلام به دوستان عزیز . بسیاری از دوستان درخواست سری سوم سیستم های تدوین رو درخواست کرده بودند که من هم با توجه به ورود قطعات جدید سعی کردم سیستم های به روزتری رو معرفی کنم . در این سری تصمیم گرفتم که سیستم های تدوین رو به همراه قیمت در اختیار شما قرار بدم تا به راحتی بتوانید با بودجه مورد نظر خودتون برنامه ریزی کنید . این سیستم ها از نظر سرعتی و موارد دیگر تست شده هستند و مانند مشاورهایی که در ایران هستند و بدون هیچگونه اطلاعات تخصصی مشاوره میدهند نیستند . متاسفانه بعد از معرفی کارت های Quadro و درخواست زیاد برای خرید این کارت در بازار فروشندگان قیمت این کارت ها را در ماه های گذشته بسیار بالاتر به فروش رساندند و در بعضی مواقع هم گزارش شده بود که تا ۳ برابر قیمت هم افزایش داده شده , به همین دلیل در این سری سیستم های تدوین سعی کردم کارت های دیگری را معرفی کنم . از کاربران هم میخوام که از این به بعد اگر سیستم تدوینی جمع کردند از سری سوم استفاده کنند و از سری قبلی استفاده نکنند چون قطعات آنها دیگر در بازار موجود نیست یا اینکه از طریق آپدیت های نرم افزاری دیگر پشتیبانی نخواهند شد .


 

سری سوم سیستم های تدوین در ۳ سطح حرفه ای – نیمه حرفه ای و متوسط معرفی خواهد شد که بنا به نیاز خودتون میتونید از این سیستم ها برای تدوین استفاده کنید . البته سعی کردم که قیمت ها فضایی نباشه و بهترین ها رو با قیمت های مناسب بنویسم چون در سری قبلی قیمت های سیستم های تدوین بالا بود و کاربران به این راحتی ها نمیتوانستنند خریداری کنند . این سیستم ها سازگاری خوبی با نرم افزارهایی همچون افترافکت , پریمیر , اوید , ادیوس , ۳ds max , فتوشاپ و اینگونه موارد دارد .

۱ – حتما بخوانید : کارت گرافیک یک انتخاب بسیار مهم برای تهیه یک سیستم میباشد , البته در خارج از ایران این مشکل زیاد وجود ندارد و با یک کارت Quadro 6000 یا Tesla همه چیز حل میشود ولی به دلیل دلالی و چندین برابر کردن قیمت اینگونه کارت ها در بازار انتخاب شما را در تغییر قرار میدهد و ما باید سراغ کارت های گرافیکی دیگر برویم . من در اینجا و در همه سیستم های حرفه ای و نیمه حرفه ای ۲ کارت GTX 780 و GTX 770 رو برای کار معرفی کردم . این ۲ کارت از قدرت بالایی برخوردار میباشد و برای کار حرفه ای مناسب میباشند . من در سیستم های تدوین در قسمت نکته ها به مواردی اشاره کرم مثل ۲ عدد کارت گرافیگ GTX 780 را همزمان در یک سیستم استفاده کنیم و موارد اینگونه که SLI گفته میشود . SLI یعنی استفاده از ۲ کارت گرافیک که سرعت بیشتری را به ما ارائه خواهد داد . این مورد فعلا برای نرم افزارهای تدوین مثل پریمیر و افترافکت پشتیبانی نمیشود یعنی فعلا یک GPU رو پشتیبانی میکنند و خبر خوب اینکه کمپانی Adobe برای نسخه جدید پریمیر و افترافکت قابلیت پشتیبانی ۲ کارت گرافیک همراه با ۲ عدد GPU را اعلام کرده است که این مورد بسیار در سرعت رندر و خروجی تاثییر گذار میباشد . پس اگر الان هم ۲ کارت گرافیک تهیه کردید نگران نباشید چون در ورژن بعدی پشتیبانی خواهد شد .

۲ – حتما بخوانید : سرعت رندر و خروجی همیشه به کارت گرافیک و پردازنده تاثییر ندارد و مسئله بسیار مهمی میباشد که هیچ یک از دوستان و همکاران توجه خاصی به این موضوع ندارند . اگر از بهترین کارت گرافیک و پردازنده استفاده کنید تا سرعت خروجی بالا برود اگر هارد سیستم سرعت بالا نباشد هیچ فرقی با یک سیستم ساده ندارد . یعنی اینکه دیتاریت و سرعت خروجی داده در رندر توسط یک کارت و پردازنده قوی بسیار بالا میباشد و وقتی هارد شما سرعت پایین باشد وقفه و افت سرعت خروجی و رندر پیدا میکنید به این دلیل که هارد شما نمیتواند این سرعت و حجم رو بر روی خود ذخیره کند . بسیاری از دوستان که وقتی هارد خودشون رو با هارد SSD تعویض کردند افزایش بسیار زیاد سرعت خروجی و رندر رو داشتند . من به شما پیشنهاد میکنم که به جای هارد های معمولی Sata 2-3 از ۲ هارد SSD بر روی سیستم خود استفاده کنید . حتما موقع نصب قطعات به فروشنده بگویید که هارد های شما را Raid نصب کند . برای مثال هارد Sata 3 برای درایو C و نرم افزارها + Sata 3 دوم برای پروژها و SSD اول برای کش و خروجی رندر . حتما برای تمام سیستم های گفته شده از Raid استفاده شود . اگر میخواهید با فرمت های و رزولیشن های سنگین مثل Red Epic تدوین کنید باید سرعت نوشتن و خواندن هارد SSD کمتر از مقدار Read : 560MB/S – Write : 535MB/S نباشد . در تمامی سیستم باید به این مورد توجه کنید .

۳ – حتما توجه داشته باشید که این سیستم ها به روز هستند و شما باید برای اینکه از آخرین قدرت این سیستم ها و کارت گرافیک در نرم افزارهای سری After Effects و Premiere Pro تمام آپدیت قطعات مانند آخرین درایورهای کارت گرافیک یا Bios سیستم را آپدیت نمایید . توجه داشته باشید که اگر بخواهید از حداکثر قدرت کارت های گرافیک برای رندر و خروجی استفاده نمایید باید از آخرین آپدیت یعنی After Effects CC و Premiere Pro CC یا CS6 استفاده کنید .

۴ – تمامی قیمت ها ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان به دلیل نوسانات قیمتی و ارزی در بازار بیشتر نوشته شده اند و ممکن است که در بازار کمتر از این قیمت ها هم پیدا کنید . مارک Ram را از بین  G.SKILL , CORSAIR  , Crucial انتخاب کنید . مارک Green برای پاور در ایران به دلیل پشتیبانی و موارد گارانتی بهتر هستش ولی مارک های CoolerMaster , Corsair رو هم میتونید انتخاب کنید . مارک گرافیک Asus مناسب هستند ولی EVGA و MSI هم گرافیک های خوبی در بازار موجود دارند .

تدوین


سیستم تدوین – حرفه ای

شما از این سیستم میتوانید برای تدوین فیلم های سینمایی , سریالی , موزیک ویدئو , جلوه های ویژه و تدوین استفاده کنید . توجه داشته باشید که متاسفانه قیمت کارت های Quadro بسیار بالا رفته و خرید با این قیمت اصلا به صرفه نیست . کارت های GTX Titan و ۷۸۰ از نظر سرعتی کمی که ندارند هیچ حتی بهتر هم هستند و بازده و سرعت بیشتری هم دارند و بسیار به صرفه تر هستند در بازار امروز . با سیستم حرفه ای میتوانید تصاویر دوربین Red Epic یا Alexa رو ادیت کنید و توجه داشته باشید که برای پیاده سازی چندین لایه افکت و جلوه های سه بعدی سنگین کار این سیستم ها نیست و باید از سیستم های تحت HP Z850 و کارت های Tesla استفاده بشه که قیمت دلاری آن بیش از ۱۵ هزار دلار خواهد بود . نگران نباشید در بعضی از تست ها سیستم های حرفه ای ۱ و ۲ حتی از HP Z800 Z820 هم سریعتر عمل میکنن .

حرفه ای ۱

مادربورد : ASUS – P9X79 DELUXE قیمت : ۱٫۲۰۰
پردازنده : Intel Core i7-3960X Six-Core – 15.0 MB Cache قیمت : ۳٫۲۰۰
کارت گرافیک : ASUS – GeForce GTX Titan 6GB قیمت : ۳٫۸۵۰
رم : CORSAIR – 16GB قیمت : ۵۹۰
هارد : ۱x Seagate-SATA 3 – 1 TeraByte / 64mb buffer + 2x CORSAIR SSD – 128GB قیمت : ۹۲۰
پاور : GREEN – GP1350 قیمت : ۸۷۰
جمع کل سیستم : ۱۰٫۶۰۰ هزار تومان

نکته سیستم  حرفه ای  :  اگر بودجه بیشتری دارید رم را تا ۳۲ گیگابایت اضافه کنید . شما نیازی به این مواردی که گفته شد ندارید و میتوانید در آینده این موارد را اضافه کنید .

نکته سیستم  حرفه ای  : اگر بودجه شما پایین تر از قیمت ۱۰ میلیون تومان بود شما میتوانید از کارت گرافیک EVGA GTX 780 با مبلغ ۲٫۷۰۰ را تهیه کنید تا مبلغ کل ۹٫۳۰۰ هزار تومان شود .

نکته سیستم حرفه ای : حتما به فروشنده بگویید که هارد های SSD را Raid نصب کند . برای مثال هارد Sata 3 برای درایو C و نرم افزارها + SSD اول برای پروژها و SSD دوم برای کش و خروجی رندر

 

حرفه ای ۲

مادربورد : ASUS – P9X79 PRO  قیمت : ۹۸۰
پردازنده : Intel Core i7-4930K Ivy Bridge – 12.0 MB Cache قیمت : ۱٫۹۸۰
کارت گرافیک : ASUS – GeForce GTX 780 قیمت : ۲٫۷۵۰
رم : CORSAIR – 16GB قیمت : ۵۹۰
هارد : x Seagate-SATA 3 – 1 TeraByte / 64mb buffer + 2x CORSAIR SSD – 128GB قیمت : ۹۲۰
پاور : GREEN – GP1350 قیمت : ۸۷۰
جمع کل سیستم : ۷٫۹۹۰ هزار تومان

نکته سیستم  حرفه ای : شما میتوانید در آینده برای ارتقا این سیستم و سرعت بالاتر رندر و ریل تایم یک کارت GTX 780 را در کنار کارت دیگر اضافه کنید . ۲ کارت GTX 780 قدرت بسیار بالایی ایجاد میکنند .


سیستم تدوین – نیمه حرفه ای

با این سری سیستم ها شما میتوانید فیلم های سینمایی , سریالی , موزیک ویدئو و موارد اینگونه استفاده کنید . شما میتوانید با رزولیشن ۱۰۸۰p به راحتی با این سیستم کار کنید , در مواقعی هم میتوانید با رزولیشن ۲k هم کار کنید ولی باید توجه داشته باشید که اگر بخواهید از افکت های مختلف بر روی رزولیشن ۲k استفاده کنید از کارت های مخصوص تدوین باید استفاده کنید که قابلیت ساپورت چندین لایه افکت را پشتیبانی میکنند .

نیمه حرفه ای ۱

مادربورد :  ASUS – P9X79 قیمت : ۸۹۰
پردازنده : Intel Core i7-4930K Ivy Bridge – 12.0 MB Cache قیمت : ۱٫۹۸۰
کارت گرافیک :  ASUS – GeForce GTX 770  قیمت : ۱٫۵۰۰
رم : CORSAIR – 12GB قیمت : ۴۱۰
هارد : ۲x Seagate-SATA 3 – 1 TeraByte / 64mb buffer + CORSAIR SSD – 128GB قیمت : ۸۲۰
پاور : GREEN – GP1350 قیمت : ۸۷۰
جمع کل سیستم : ۶٫۴۵۰ هزار تومان

نکته سیستم نیمه حرفه ای : شما میتوانید در آینده رم سیستم رو به ۱۶GB یا ۳۲GB افزایش دهید .

نکته سیستم نیمه حرفه ای : برای سرعت بخشیدن به رندر و خروجی در آینده میتوانید یک کارت GTX 770 به سیستم خود اضافه کنید .

نیمه حرفه ای ۲

مادربورد :  ASUS – P9X79 قیمت : ۸۹۰
پردازنده : Intel Core i7-4930K Ivy Bridge – 12.0 MB Cache قیمت : ۱٫۹۸۰
کارت گرافیک :  ASUS – GeForce GTX 760  قیمت : ۱٫۰۰۰
رم : CORSAIR – 12GB قیمت : ۴۱۰
هارد : ۲x Seagate-SATA 3 – 1 TeraByte / 64mb buffer + CORSAIR SSD – 128GB قیمت : ۸۲۰
پاور : GREEN – GP1035 قیمت : ۵۴۰
جمع کل سیستم : ۵٫۶۵۰ هزار تومان

نیمه حرفه ای ۳

مادربورد :  ASUS – P9X79 قیمت : ۸۹۰
پردازنده : Intel Core i7-3820 Sandy Bridge-E – 10.0 MB Cache قیمت : ۸۹۵
کارت گرافیک :  ASUS – GeForce GTX 760  قیمت : ۱٫۰۰۰
رم : CORSAIR – 12GB قیمت : ۴۱۰
هارد : ۲x Seagate-SATA 3 – 1 TeraByte / 64mb buffer + CORSAIR SSD – 128GB قیمت : ۸۲۰
پاور : GREEN – GP1035 قیمت : ۵۴۰
جمع کل سیستم : ۴٫۵۰۰ هزار تومان


سیستم تدوین – متوسط

این نوع سیستم برای کسانی که بودجه زیادی ندارند و به دنبال تدوین ساده میباشند مناسب هستش و میتوانند از این سیستم ها برای ادیت فیلم و مستند , گزارشی , مراسمات و موارد اینگونه در رزولیشن ۱۰۸۰p ادیت نمایند . توجه داشته باشید که از این سیستم ها توقع رندر و کار پرسرعت را نباید داشت و البته من طوری این سیستم ها رو مینوسم که مشکلی با تدوین حتی با این سیستم ها هم نداشته باشید .

متوسط ۱

مادربورد :  ASUS – H87-PRO  قیمت : ۴۴۰
پردازنده : Intel Core i7 – 3.4GHz – 4770 قیمت : ۹۹۰
کارت گرافیک :  MSI – GTX 650 Ti BOOST – 2GB قیمت : ۸۲۰
رم : CORSAIR – 12GB قیمت : ۴۱۰
هارد : ۱x Seagate-SATA 3 – 1 TeraByte / 64mb buffer + CORSAIR SSD – 128GB قیمت : ۶۲۰
پاور : GREEN – GP1035 قیمت : ۵۴۰
جمع کل سیستم : ۳٫۸۰۰ هزار تومان

متوسط ۲

مادربورد : ASUS – P8B75-V  قیمت : ۴۰۰
پردازنده : Intel Core i7 – 3.4GHz – 2600K قیمت : ۸۷۰
کارت گرافیک :  MSI – GTX 650 Ti BOOST – 2GB قیمت : ۸۲۰
رم : CORSAIR – 12GB قیمت : ۴۱۰
هارد : ۱x Seagate-SATA 3 – 1 TeraByte / 64mb buffer + CORSAIR SSD – 128GB قیمت : ۶۲۰
پاور : GREEN – GP750 قیمت : ۴۵۰
جمع کل سیستم : ۳٫۵۰۰ هزار تومان

نکته سیستم متوسط ۲ : اگر بودجه شما تا حدود ۳ میلیون تومان بود میتوانید از پردازنده Core i5 – 3.4GHz – 3570 و رم ۸ گیگ استفاده کنید .


 موارد دیگر

برای خرید این موارد میتوانید به بازار رضا واقع در چهار راه ولیعصر در تهران بروید . سعی کنید اولویت خرید با موارد گارانتی دار باشد . اگر سوالی داشتید در بخش نظرات وارد کنید تا جواب شما داده شود و با خیالی راحت سیستم جدید خود را خریداری کنید .

لطفا در صورت کپی مطالب و استفاده در جای دیگر برای پشتیبانی ما کپی رایت را رعایت فرمایید . با تشکر از کاربران و همکاران فهیم و عزیز .


Hamed Salahi / حامد صلاحی

۲۰۱۳-۱۱-۰۷/۱۷:۱۲:۰۲


 

 

162 Responses to معرفی سیستم های تدوین – سری سوم
 1. با سلام و خسته نباشید خدمت استاد
  خواستم ببینم
  acer v5-5671G
  i7-8-1-2G r7 amd
  Full HD
  برای تدوین و کار با افتر افکت در سطح متوسط خوبه؟
  اگر نه لپ تاپ پیشنهادی شما از ۳ تومن نزنه بالا لطفا؟

  • با سلام و خسته نباشید خدمت استاد
   خواستم ببینم
   acer v5-5671G
   i7-8-1-2G r7 amd
   Full HD
   برای تدوین و کار با افتر افکت در سطح متوسط خوبه؟
   اگر نه لپ تاپ پیشنهادی شما از ۳ تومن نزنه بالا لطفا؟

   سلام
   در سطح متوسط و اگر نخواهید از افکت استفاده کنید مشکلی نداره .

 2. با سلام خدمت استاد گرامی بنده از raid0 استفاده نمودم ولی بجای اینکه سرعت رندر بالا بره سرعت بشدت کاهش یافت یعنی ۲٫۵ برابر زمان رندر بالا رفت حالا نمی دونم مشکل کار از کجای کار است ممنون میشم که جواب سوالم رو زود بدین

  • با سلام خدمت استاد گرامی بنده از raid0 استفاده نمودم ولی بجای اینکه سرعت رندر بالا بره سرعت بشدت کاهش یافت یعنی ۲٫۵ برابر زمان رندر بالا رفت حالا نمی دونم مشکل کار از کجای کار است ممنون میشم که جواب سوالم رو زود بدین

   سلام
   احتمالا یکجای کار رو اشتباه انجام دادید . دوستان زیادی تست کردن و مشکلی نداشتند . بهتره که به نصاب سیستم حرفه ای مراجعه کنید و مواردی که گفته شده رو هم بیان کنید .

 3. سلام استاد به نظر شما کارت titan بهتر است یا pny quadro 4000 ???

  • سلام استاد به نظر شما کارت titan بهتر است یا pny quadro 4000 ???

   سلام
   نمیشه گفت کدام بهتره هر کدام برای یک کار ساخته شدند . ولی به نسبت قیمتی titan بهتر و به صرفه تر هستش .

 4. سلام استاد.خسته نباشید.میشه سیستم آخریه (۳٫۵ تومنیه) رو برام آپدیت کنید.هفته دیگه میخوام کیس جمع کنم.ممنون

 5. سلام.
  حامد جان ممنون از وقتی که می‌زاری
  از این لیست ها قطعه ی مهمی نیاز به آپدیت نداره؟
  با توجه به اینکه چند ماهی گذشته ، گفتم شاید چیزی تغییر کرده باشه.
  تشکر

  • سلام.
   حامد جان ممنون از وقتی که می‌زاری
   از این لیست ها قطعه ی مهمی نیاز به آپدیت نداره؟
   با توجه به اینکه چند ماهی گذشته ، گفتم شاید چیزی تغییر کرده باشه.
   تشکر

   سلام
   بله آپدیت داره و سری چهارم تا ۱ الی ۲ روز اینده در سایت قرار میگیره .

 6. سلام. من لپ تاپم Intel Core i5 و رمش ۲ گیگ و هاردش ۴۰۰ گیگ هست، مدل لنووو G500ـه با این سیستم هم میشه کار کرد؟
  اگه با افکت کار کنمم مشکلی ک نداره؟
  .
  اکه میشه به ایمیلمم جواب بدید

  • سلام. من لپ تاپم Intel Core i5 و رمش ۲ گیگ و هاردش ۴۰۰ گیگ هست، مدل لنووو G500ـه با این سیستم هم میشه کار کرد؟
   اگه با افکت کار کنمم مشکلی ک نداره؟
   .
   اکه میشه به ایمیلمم جواب بدید

   سلام
   برای کار با افترافکت خیلی پایین هستش .

 7. سلام
  این سیستم نیمه حرفه‌ای ۳ رو با مانیتور ایسوس و کیس x7 قیمت گرفتم الان حدود شیش و نیم در می‌یاد. از اون طرف با همین قیمت یه آی مک میشه گرفت با کانفیگ یه خورده کمتر که البته تو کار من اینقدر اختلاف تاثیری نداره (کار مستند بلند. که معمولا زمان زیادی صرف کات زدن صرف و دیدن میشه) از طرف دیگه آی مک پایداری بهتری داره و البته برای ما معایب خاص خودش رو. بنظرتون چی کار کنم در این شرایط؟ سیستم یه خورده ارزون تر بگیرم یا همون آی مک رو بگیرم؟ البته تو دفتر ما هر دو هم هست و طرفدارای هر کدوم بحث‌هایی دارند!

  • سلام
   این سیستم نیمه حرفه‌ای ۳ رو با مانیتور ایسوس و کیس x7 قیمت گرفتم الان حدود شیش و نیم در می‌یاد. از اون طرف با همین قیمت یه آی مک میشه گرفت با کانفیگ یه خورده کمتر که البته تو کار من اینقدر اختلاف تاثیری نداره (کار مستند بلند. که معمولا زمان زیادی صرف کات زدن صرف و دیدن میشه) از طرف دیگه آی مک پایداری بهتری داره و البته برای ما معایب خاص خودش رو. بنظرتون چی کار کنم در این شرایط؟ سیستم یه خورده ارزون تر بگیرم یا همون آی مک رو بگیرم؟ البته تو دفتر ما هر دو هم هست و طرفدارای هر کدوم بحث‌هایی دارند!

   سلام
   imac هم مناسبه ولی اکثرا کانفیگ های ضعیفی دارند با این قیمتها . به نظر من pc از نظر قیمت هم به صرفه هستش .

 8. سلام
  بسیار ممنون از مطالبتون. یه سوال داشتم آیا کارت های بلک مجیک با نرم افزار ادیوس سازگاری دارند؟
  این مدلشBlackMagic Decklink Studio
  یا اینکه برای ادیوس همان کارتهای کاناپوس بهترند؟

  • سلام
   بسیار ممنون از مطالبتون. یه سوال داشتم آیا کارت های بلک مجیک با نرم افزار ادیوس سازگاری دارند؟
   این مدلشBlackMagic Decklink Studio
   یا اینکه برای ادیوس همان کارتهای کاناپوس بهترند؟

   سلام
   کارت های کاناپوس سازگاری دارند .

 9. درود خسته نباشید ببخشید گرافیک gtx 750 ti-oc برای کار با افتر در سطح ادیت فیلم مجالس و موزیک ویدئو کارایی داره ? و کلا قابل استفاده هست به نظرتون ?

  • درود خسته نباشید ببخشید گرافیک gtx 750 ti-oc برای کار با افتر در سطح ادیت فیلم مجالس و موزیک ویدئو کارایی داره ? و کلا قابل استفاده هست به نظرتون ?

   سلام
   خیر


[top]

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>