ulker

سلام به دوستان عزیز . من این بررسی رو خیلی زودتر میخواهستم در سایت قرار بدهم ولی به دلایل هم زمانی پخش و اجازه از کارگردان و کمپانی اثر کمی طول کشید . ساخت تیزرهای حرفه ای امروزه در کشورهای پیشرفته بسیار مشکل تر از قبل شده و هر بار باید با اخرین حد توان برای ساخت یک تیزر آماده باشیم چیزی که در ایران نمیتوانیم مشاهده کنیم .  شاید در نگاه اول این تیزر کمی آسان به نظر بیاید ولی اینطور نیست و حدودا ۲ هقته ساخت و تولید این تیزر به طول انجامید . شاید کمتر همکاری در ایران داده ها و اطلاعات خود را در اختیار کاربران قرار دهد ولی چون در اینجا بسیاری از همکاران و کاربران به خاطر لطفی که به من داشتند در این چند سال این کار رو انجام دادم و سعی میکنم از هر تیزری یا کاری که انجام میدهم از پشت صحنه ها و نوع کار یا دوربین ها و لنزهای به کار رفته توضیحاتی در اختیار شما دوستان قرار بدهم و به زودی نگاهی به تصحیح رنگ تیزر Line که سال گذشته کار شد خواهم داشت. در اول کار تصمیم کارگردان برای ساخت این تیزر استفاده از تکنیک کروماکی بود ولی به دلایلی این کار در تیزر دوم تغییر کرد و به صورت ریل ساخته شد . برای پیاده سازی و تولید این تیزر چیزی در حدود ۲۵ الی ۳۰ نفر مشغول بودند تا یک تیزر خوش ساخت تولید شود . برای دیدن بررسی این تیزر به ادامه مطلب بروید …

مشاهده تیزر : ( با سایز بزرگ مشاهده فرمایید )

Get the Flash Player to see this player.

در این تیزر ناظر و مشاور فنی بر عهده بنده و یکی دیگر از دوستان بوده . نظارت و مشاور فنی به نظرم خیلی مشکل تر از مدیر فیلمبرداری و تصحیح رنگ میباشد چرا که در کار تمام موارد را باید زیر نظر داشته باشید از دوربین و لنز گرفته تا نور , صحنه , کادریابی , تدوین و غیره که به نظر من کار بسیار سختی میباشد . ناظر و مشاور در سینما و تلویزیون ایران هنوز جایی ندارد و فکر نکنم به این زودی ها جای خود را پیدا کند . البته کسی که در این جایگاه کار میکنند باید سابقه کار در اکثر بخش های مربوط را داشته باشد تا بتواند به خوبی از عهده این کارها برآید . یک فیلمبردار هیچگاه نمیتواند ناظر و مشاور شود یا حتی یک تهیه کننده . در ایران و بخش سینما و تلویزیون در بخش های زیادی هنوز مشکلات اساسی وجود دارد که امیدوارم این مشکلات حل شود و ما به جای اینکه در خارج از کشور نظارت کنیم روزی در ایران این کارها را انجام دهیم .

این پروژه یک کار تمام استدیویی بود و کارهای استدیویی کارهای تقریبا مشکلی هستند که از نظر برنامه ریزی , ساخت دکور , نورپردازی و غیره باید در سطح بالایی قرار داشته باشند . تمام دکور در این تیزر توسط گروه حرفه ای ساخته شد و بعد از تست کادرها و زاویه ها برای فیلمبرداری آماده شد .

اگر میخواهید همیشه در در کار تصویر موفق باشید باید برنامه ریزی داشته باشید و قبل از ساخت تیزر یک بار استوریبرد کامل به همراه دکور ماکت و انیمیشن حرکتی تهیه شود تا در مرحله اصلی همه کارها هماهنگ و طبق برنامه باشد . در این کار هم از استوریبرد و ماکت سازی برای پیاده سازی انواع تست استفاده شد .

قبل از فیلمبرداری اصلی بیش از ۱۵ بار تست پرتاب آب , شناسایی کادر و ۹ بار تست نوری انجام شد تا تمام مشکلات رو به رو در شات های نهایی برطرف شود .


دوربین

در این تیزر ۲ دوربین به کار بردیم . اول قرار بر این بود که تا پخش شدن کار دوربین ها را نام نبرم به دلایلی ولی الان دیگه مشکلی نیست و در اینجا دوربین های به کار رفته را معرفی میکنم .

در این پروژه از ۲ دوربین Arri Alexa Plus و Weisscam hs-2  استفاده شده .

تنظیمات اصلی دوربین برای اکثر شات های تیزر :

WB – وایت بالانس : ۳۲۰۰ +۰

ASA – یا ایزو : ۲۰۰ie+250

Shutter – شاتر : ۱۸۰st

FPS – فریم : ۵۰fps

Reso – رزولیشن : ۲k

تصاویر توسط رکوردر AJa ki pro بر پایه فرمت prores 4444 ضبط شد . به زودی رکوردر  Aja ki mini و pro در سایت معرفی خواهم کرد تا بیشتر با این رکوردرها آشنا شوید .

در برخی از شات ها به خاطر کادرهایی که انتخاب کرده بودیم مجبور بودیم کارهای عجیب و غریب زیادی کنیم و دست به کارهای غیر متعارف فیلمبرداری در برخی از شات ها بزنیم . البته همیشه تو کار یه جایی باید به مشکل برخورد کرد و در اینجابه جای اینکه از کاور دوربین استفاده بشه از نایلون ساپورت استفاده شد که حتما پیشنهاد میکنم اگر از این نوع کارها خواستید انجام بدهید از کاور مخصوص دوربین استفاده کنید 😀


لنز

در کارهای حرفه ای باید از لنزهای حرفه ای با کمترین ضریب خطا در نورهای تابانده شده و انعکاسی در لنز استفاده شود تا یک تصویر حرفه ای را داشته باشیم . یکی از سری لنزهایی که استفاده زیادی در سینمای حرفه ای و تیزر سازی دارد سری master prime هستش که دیاف این لنزها t1.3 میباشد البته بیشترین لنزهای انتخابی من leica هستش برای کارهای حرفه ای . قیمت لنزها گران میباشد و هر کدام از لنزهای این سری چیزی در حدود ۲۴ هزار دلار میباشد . یکی دیگر از مواردی که از این لنزها استفاده میشود سازگاری عالی با رزولیشن ۲k و ۴k میباشد .

لنزهای مورد استفاده :

Arri Master Prime 75mm/65mm/150mm

دوربین Weisscam hs-2 با لنز Arri Master Prime 75mm

دوربین Arri Alexa Plus به همراه Master Prime 65mm و ۱۵۰mm


نورپردازی

چون سطح کار حرفه ای میباشد باید از نورهای حرفه ای استفاده کرد . نور یکی از مهمترین مواردی هستش که باید به صورت حرفه ای در کار توسط متخصص نورپردازی با تیم همراه تنظیم شود . در ایران هم این نورها برای کرایه موجود میباشند و میتوانید تهیه کنید .

چهار نور اصلی به همراه دفیوزر سفید هر چهار طرف صحنه و دکور اصلی قرار گرفت . ۳ عدد نور ۱۰k در بکگراند دکور قرار گرفت که نور یکپارچه از طریق دفیوزر سفید تولید شود . نورهای پوششی هم به قطرات آب تابانده میشد که قطرات درخشنده تر در شات های اسلو دیده شود . نورهای پرتره هم بیشتر برای یکسان کردن نور صورت و ابجکت ها استفاده شد . در این کار از رفلکتور سیلور و دفیوزر سایز بزرگ سفید در نورها استفاده شد .

نورهای اصلی : ۴ عدد Arri ST5 5000w

نورهای بک : ۳ عدد Arri studio 10k

نورهای پوششی : ۳ عدد Arri 650w

نورهای پرتره و ابجکت : ۲ عدد Kino diva-lite 401


نرم افزار

برای این تیزر از ۲ نرم افزار Davinci resolve  و After effects و Premiere pro مورد استفاده قرار گرفت . من اکثرا به کاربران نرم افزار افترافکت رو پشنهاد میکنم و توجه داشته باشن که اگر میخواهید حرفه ای شوید نرم افزار افترافکت رو به صورت حرفه ای آموزش ببینید . در این کار رنگ و تدوین به عهده بنده نبود .


 

در صورت استفاده از مطالب لطفا با ذکر منبع از ما پشتیبانی کنید . با تشکر از شما

Hamed Salahi / حامد صلاحی

۲۰۱۴-۰۶-۰۶/۱۷:۲۸:۱۴


 

47 Responses to بررسی و نگاهی بر ساخت تیزر Ulker توسط حامد صلاحی
 1. خدا قوت. خیلی زحمت کشیده شده.

  در تیزر سقف بالا کامله ولی در عکسهایی که گذاشتید ناقصه. آیا دیچجیتالی اضافه شده در پست؟ و اگر سقف بالای دکو.ر کامل هست چگونه جلوی نورهای پوششی که از پشت سر-بالا تابیده شده رو نگرفته؟!

  ضمنا من متوجه نشدم نورهای پرتره و آبجکت دقیقا در کجای صحنه قرار گرفته شده؟ از این جهت عرض میکنم که دکور از سه طرف با دیوارها و سقف محاط شده. (اگر سقف بالا دیجیتالی نباشه)

  • خدا قوت. خیلی زحمت کشیده شده.

   در تیزر سقف بالا کامله ولی در عکسهایی که گذاشتید ناقصه. آیا دیچجیتالی اضافه شده در پست؟ و اگر سقف بالای دکو.ر کامل هست چگونه جلوی نورهای پوششی که از پشت سر-بالا تابیده شده رو نگرفته؟!

   ضمنا من متوجه نشدم نورهای پرتره و آبجکت دقیقا در کجای صحنه قرار گرفته شده؟ از این جهت عرض میکنم که دکور از سه طرف با دیوارها و سقف محاط شده. (اگر سقف بالا دیجیتالی نباشه)

   سلام
   بله در تدوین گذاشته شده .
   عکس ها و نوع قرار گیری نورها هم معلومه .

 2. سلام
  ممنون بابت سایت خوبتون. مطالب قابل استفاده ای میزارید.


[top]

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>