سلام به دوستان عزیز . سونی بعد از موفقیت خود در دوربین FS7 با کمی تغییر دوربین FS5 رو وارد بازار کرد . سونی با این کار تصمیم دارد هم رده حرفه ای و هم نیمه حرفه ای بازار رو با قیمت مناسب در دست خود بگیرد . یکی از بهترین دوربین های بازار در سطح قیمت متوسط دوربین FS7 هستش که سونی ورژن جدید این دوربین رو با قیمت پایینتر از FS7 وارد بازار کرد که به نظر من دوربین FS5 هم با این مشخصات فنی یکی از دوربین های خوب بازار خواهد شد . برخی از ویژگی های این دوربین عبارت اند از سنسور Exmor 4K Super35 , ضبط با رزولیشن ۴K و FullHD , ضبط با عمق رنگی ۱۰bit 4.2.2 , قابلیت تعویض لنز , مانت EF , دارای گامای سینمایی پیشرفته , داینامیک رنج ۱۴Stops , ضبط ۴k با فریم ریت ۳۰fps , ضبط اسلو ۲۴۰fps تا ۹۶۰fps در قالب FullHD , دارای WiFi و NFC , فرمت ضبط XAVC Long و AVCHD و موارد دیگری که در ادامه مطلب مشاهده خواهید کرد …

این دوربین با قیمت ۵٫۶۰۰ دلار در بازار جهانی ارائه شده که احتمالا تا قیمت ۵٫۱۰۰ دلار افت داشته باشه . قیمت ریالی این دوربین چیزی در حدود ۱۷ تا ۲۰ میلیون تومان هستش .

شما از این دوربین میتوانید در انواع زمینه ها استفاده کنید و محدودیتی از این بابت نخواهید داشت . شما میتونید از این دوربین در فیلم سینمایی و سریال , مستند های حرفه ای , موزیک ویدیو , مراسم و مجالس ها , ورزشی و موارد دیگر …

توجه داشته باشید که اگر میخواهید تصاویر بهتری و سینمایی تری در این دوربین داشته باشید از لنزهای حرفه ای بر روی این دوربین استفاده کنید مثل zeiss cp2

با توجه به اندازه کوچک این دوربین و ورزن ۸۵۰ گرمی این دوربین و کیفیت تصاویر بالا به همراه داینامیک رنج بالا و تصاویر ۴k یکی از بهترین گزینه ها برای خلق تصاویر زیبا توسط هلی کم ها میباشد که نتیجه کار بسیار قابل قبول خواهد بود . با توجه به اینکه با این دوربین میتوانید با کیفیت بالا اسلوهایی تا ۲۴۰fps ضبط کنید که امکانی بسیار خوب برای این دوربین و تصاویری که میخواهید ضبط کنید میباشد .


عکس


سنسور و دوربین

وزن دوربین بدون لنز تنها ۸۳۰ گرم میباشد که واقعا یک امتیاز برای این دوربین محسوب میشود . کارکرد دوربین در شرایط دمایی ۰ تا ۴۰ درجه سانتی گراد قابل کار میباشد .

این دوربین از یک سنسور Super35 CMOS بهره مند میباشد که از نوع Exmor سونی میباشد که حساسیت و کارایی بسیار بالایی دارد . نهایت رزولیشن این دوربین ۳۸۴۰×۲۱۶۰ در فریم ریت ۲۴p/30p میباشد . سرعت شاتر در این دوربین ۱/۶ –  ۱/۱۰۰۰۰sec ثانیه میباشد . حساسیت Gain به ترتیب در این دوربین ۰,۳,۶,۹,۱۲,۱۵,۱۸,۲۴,۲۷,۳۰dB,AGC میباشد .

یکی از بهترین ویژگی هایی که بسیار هم مورد استفاده در این دوربین خواهد بود ND filters میباشد که به صورت حرفه ای بر روی دوربین قرار گرفته است . شما اگر بخواهید با گامای سینمایی و ایزو بالا در روز تصویر بگیرید بدون ND این دوربین تقریبا غیرممکن خواهد بود و تصویر اور خواهد شد . این ND کنار لنز قرار گرفته و با چرخاندن آن ND ها تغییر خواهند کرد . ND filters در این دوربین به ترتیب زیر میباشد :

OFF: CLEAR
۱: ۱/۴ND
۲: ۱/۱۶ND
۳: ۱/۶۴ND
Linear variable ND (1/4ND to 1/128ND)

عکس زیر تست ND میباشد :


فرمت تصویری

شما در این دوربین از فرمت های رایج ضبط بهره مند هستید و البته از فرمت های بهینه ای که سونی در اختیار شما در دوربین قرار داده . عمق رنگی این دوربین ۱۰bit 4:2:2 در فریم ریت ۶۰p با بیت ریت ۵۰Mbps و ۱۰۰Mbps و در فرمت XAVC میباشد که  شما با ۲ فرمت خروجی در این دوربین سر و کارخواهید داشت یکی .mp4 و دیگری .mxf که هر ۲نوع فرمت گفته شده به راحتی قابل تبدیل میباشند و یا به صورت مستقیم میتوانید داخل نرم افزار های تدوین وارد کنید که فرمت های گفته شده را در پایین میتوانید مشاهده نمایید:

XAVC QFHD : MPEG-4 AVC/H.264 4:2:0 Long profile
XAVC HD : MPEG-4 AVC/H.264 4:2:2 Long profile
AVCHD : MPEG-4 AVC/H.264 AVCHD 2.0 format compatible

بیت ریت

یکی از فرق های عمده در دوربین FS7 و FS5 بیت ریت تصویری این دوربین میباشد . در fs7 شاهد بودیم که بیت ریت تا ۶۰۰Mbps ولی در این دوربین بیشترین بیت ریت ۱۰۰Mbps خواهد بود . با این حال ۱۰۰mbps برای این دوربین مناسب میباشد و کیفیت نهایی دوربین بسیار راضی کننده هستش . در پایین میتوانید جدول مربوط به تغییرات بیت ریت در رزولیشن ها و فرمت های مختلف رو مشاهده کنید :

XAVC Long
۱۰۰Mb/s: 3840 x 2160p 29.97 / 25 / 23.98
۶۰Mb/s: 3840 x 2160p 29.97 / 25 / 23.98
۵۰Mb/s: 1920 x 1080p 59.94 / 50 / 29.97 / 25 / 23.98
۵۰Mb/s: 1920 x 1080i 59.94 / 50
۵۰Mb/s: 1280 x 720p 59.94 / 50
۳۵Mb/s: 1920 x 1280p 59.94 / 50 / 29.97 / 25 / 23.98
۲۵Mb/s: 1920 x 1080i 59.94 / 50

AVCHD
۲۸Mb/s (PS): 1920 x 1080p 59.94 / 50
۲۴Mb/s (FX): 1920 x 1080p 29.97 / 25 / 23.98
۲۴Mb/s (FX): 1920 x 1080i 59.94 / 50
۲۴Mb/s (FX): 1280 x 720p: 59.94 / 50
۱۷Mb/s (FH): 1920 x 1080p 29.97 / 25 / 23.98
۱۷Mb/s (FH): 1920 x 1080i 59.94 / 50
۱۷Mb/s (FH): 1280 x 720p: 59.94 / 50
۹Mb/s (HQ): 1280 x 720p: 59.94 / 50

مدت زمان ضبط

شما در این دوربین با بالاترین فرمت ضبط XAVC-L QFHD100 میتوانید بر روی مموری کارت ۶۴GB حدود ۶۵ دقیقه ضبط داشته باشید . در پایین برای کسانی که مدت زمان ضبط که میتوانند با این دوربین رو داشته باشند قرار دادم که میتوایند مشاهده کنید :

XAVC-L QFHD 100 mode
Approx. 65 min with 64 GB memory card

XAVC-L QFHD 60 mode
Approx. 100 min with 64 GB memory card

XAVC-L HD 50 mode
Approx. 120 min with 64 GB memory card


اسلو و فریم ریت

یکی از ویزگی هایی که تقریبا در کمتر دوربینی در این رنج قیمتی خواهید یافت ضبط اسلو یا همون ضبط تصاویر به صورت آهسته بیباشد . در این دوربین سونی همانند دوربین FS7 این قابلیت رو هم در این دوربین برای شما قرار داده . تصاویر ضبط شده اسلو با این دوربین در فریم ریت های ۱۲۰fps و ۲۴۰fps بسیار قابل قبول میباشد . حفظ کیفیت و رنگ در اسلو های این دوربین مخصوصا تا ۲۴۰fps بسیار قابل قبول هستش و میتوانید به صورت حرفه ای از اسلوهای این دوربین برای فیلم و موزیک ویدیو ها استفاده کنید . دوربین در بیت رنگی Full HD 10bit 4:2:2 امکان ضبط ۲۴۰fps فریم رو برای شما امکان پذیر خواهد کرد که در بالاترین کیفیت و بیت رنگی با رنگ هایی زنده و کیفیت بالا تصاویر آهسته و اسلو زیبایی خلق نمایید .

شما در این دوربین میتوانید تا ۹۶۰fps فریم اسلو داشته باشید . دراسکن ۶۰i به ترتیب ۱۲۰, ۲۴۰, ۴۸۰, ۹۶۰ و در ۵۰i به ترتیب ۱۰۰, ۲۰۰, ۴۰۰, ۸۰۰ سرعت های مختلف رو میتونید انتخاب کنید .


مانیتور و ویزور

در این دوربین یک نمایشگر با کیفیت LCD با اندازه حدوی ۸٫۸cm یا همان ۳٫۵ اینچی قرار داده که میتوانید تصاویر ضبط شده رو با کیفیت بالا بر روی نمایشگر ببینید . یکی از مواردی که میتوان به این نمایشگر اشاره کرد مصرف باطری کم هستش که در مدت زمان بالا به شما کمک زیادی خواهد کرد . قرار گیری مانیتور بر روی این دوربین همانند FS7 میباشد که میتوانید توسط میله های نگه دارنده در جاهای مختلف تنظیم کنید .  این دوربین علاوه بر نمایشگر در شرایط مختلف یک ویزور یا همون چشمی در این دوربین قرار داده . چشمی این دوربین کیفیت خوبی دارد و میتوان به آن تا حدودی اطمینان کرد . چشمی این دوربین از یک نمایشگر OLED میباشد که اندازه حدودی ۱cm در دوربین تعبیه شده .

 


گریپ Rotatable grip

یکی از لوازم جانبی که میتوانید در جعبه این دوربین مشاهده نمایید گریپ چرخشی میباشد . در دوربین FS7 هم یک گریپ همراه دوربین بود که از این گریپ بزرگتر و از نظر طولی هم بزرگتر بود که به تعادل دوربین که وزن زیادی داشت کمک میکرد . اما در این دوربین سونی یک گریپ کوچکتر قرار داده که کار عاقلانه ای هم میباشد . این گیریپ اگرچه کوچک تر میباشد ولی تقریبا تمام دکمه ها و عملکردهای گریپ قبلی رو در خود دارد . عملکردهایی از قبیل شروع و پایان رکورد , زوم , عملکردهای انتخابی برای دکمه ها و موارد دیگر که از طریق کابل مربوط این گریپ به دوربین وصل خواهد شد .


مموری کارت

در دوربین FS7 درگاه مموری کارت Cfast2 موجود بود که میتوانست تا ۶۰۰mbps رو بر روی خود ذخیره نماید ولی در این دوربین برخلاف FS7 از مموری SD پشتیبانی شده . البته از سری مموری کارت های پرسرعت SD که قابلیت دخیره ۱۰۰mbps رو دارا میباشند که هم از نظر فنی و هم اقتصادی در این دوربین به نظر میاد کار خوبی انجام دادند . شما دیگر نگران هزینه بالای مموری کارت های SxS Cfast2 XQD نخواهید بود و با قیمت هایی معقول و مناسب میتوانید این مموری کارت SD رو با حجم های بالا برای ضبط ۴K خریداری کنید . در این دوربین ۲ درگاه مموری کارت SD/Memory Stick قرار گرفته که به محض پر شدن درگاه شماره ۱ تصاویر بر روی درگاه شماره ۲ ذخیره خواهند شد .

 


درگاه های ورودی و خروجی

دوربین FS5 هم مانند دوربین FS7 از درگاه های رایج و استاندارد پشتیبانی میکنه و تقریبا میشه گفت اکثر درگاه های موجود رو روی این دوربین میتوانید مشاهده کنید . علاوه بر درگاه های فیزیکی WiFi و NFC هم در این دوربین برای کارهای مختلف مثل کنترل دوربین از طریق بی سیم یا متصل شدن به تبلت یا گوشی و موارد اینگونه قرار داده شده .. در پایین میتوانید درگاه های مختلف این دوربین رو مشاهده کنید :

Audio Input
XLR-type 3-pin (female) (x2), line/mic/mic +48 V selectable

Video Output
Integrated into Multi/Micro USB jack
Composite
۱٫۰Vp-p、۷۵Ω

Audio Output
Integrated into Multi/Micro USB jack

SDI Output
BNC type (x1), SD/HD/3G (Level-B) selectable
SMTPE 259M/292M/424M/425M standards

USB
Multi/Micro USB jack (x1)

Headphone Output
Stereo mini jack (x1)

Speaker Output
Monaural

DC Input
DC jack

Remote
Stereo mini jack (Φ۲٫۵ mm)

HDMI Output
HDMI connector (Type A)

Wired LAN
LAN Terminal
۱۰۰BASE-TX/10BASE-T

مشخصات کلی رو میتونید از عکس زیر مشاهده نمایید :


 • لوازم داخل جعبه

  متاسفانه در ایران مثل کشورهای دیگه نیست و اکثر لوازم جانبی دوربین ها رو قبل از استفاده شما از داخل جعبه برمیدارند که بعدا جداگانه با قیمت چند برابر به شما بفروشند . لطفا زیر بار اینگونه خریدها نروید . لیستی که در پایین قرار دادم لیست تمام لوازمی میباشد که در داخل جعبه توسط کمپانی سونی قرار داده شده .

  Handle (1)
  Grip Remote (1)
  LCD viewfinder (1)
  Accessory shoe kit (accessory shoe (1), accessory shoe plate (1), screws (4))
  USB cable (1)
  AC adaptor (1) (AC-UES1230)
  Power cord (qty is different for countries)
  Wireless remote commander (1) (RMT-845)
  LCD Protector (1)
  CD-ROM “Manuals for Solid-State Memory Camcorder” (1)
  Operating Guide (2)
  BP-U30 battery pack (1)
  BC-U1 battery charger (1)
  Large eyecup (1)

   


  Hamed Salahi / حامد صلاحی

  ۲۱:۱۴:۲۰/۲۰۱۵-۱۰-۲۸


   

  36 Responses to معرفی دوربین Sony FS5 توسط حامد صلاحی
  1. سلام
   برای اسلو موشن مثل f700 محدودیت داره یا هر مقدار ( از نظر زمان ) میتونه ضبط کنه؟

   • سلام
    برای اسلو موشن مثل f700 محدودیت داره یا هر مقدار ( از نظر زمان ) میتونه ضبط کنه؟

    سلام
    حتی دوربین های حرفه ای مخصوص اسلو هم محدودیت دارند چه برسه به این دوربین ها

  2. سلام جناب صلاحی
   من میخوام یک دوربین سوپر ۳۵ مدل ۴k تا رنج ۱۰ میلیون خریداری کنم برای مستند وکلیپ سازی
   مد نظرم bmpc هست و سفری به ترکیه دارم تا هفته دیگه
   بنظرتون میصرفه ازونجا بخرم ؟
   و اینکه اگه میصرفه و انقدر تفاوت داره از کجا میتونم تهیه کنم
   ضمنا سفرم به استانبول هست و اگر پیشنهاد خاصی هم دارید ممنون میشم بگید

   • سلام جناب صلاحی
    من میخوام یک دوربین سوپر ۳۵ مدل ۴k تا رنج ۱۰ میلیون خریداری کنم برای مستند وکلیپ سازی
    مد نظرم bmpc هست و سفری به ترکیه دارم تا هفته دیگه
    بنظرتون میصرفه ازونجا بخرم ؟
    و اینکه اگه میصرفه و انقدر تفاوت داره از کجا میتونم تهیه کنم
    ضمنا سفرم به استانبول هست و اگر پیشنهاد خاصی هم دارید ممنون میشم بگید

    سلام
    انتخاب دیگه ای ندارید .
    خیر از ترکیه خرید نکنید به صرفه نیست . دبی بهتره
    البته الان در ایران افت قیمت رو کرده و میتونید از تهران خرید کنید

  3. سلام اقای صلاحی
   Fs 7 بهتره یا fs5?
   توی فول اچ دی ۹۶۰ fps میگیره؟

  4. سلام
   ۱- سنسور سوپر ۳۵ چند اینچه? و هچنین ب ترتیب سنسور دوربین dvx200 و دوربینهای nx5 و nx3 چند اینچ هستش!? و
   میخاستم بدونم دوربینی که سنسورش سوپر۳۵ باشه با دوربینی که سنسورش ۱ اینچ باشه اما بیت ریت دوتاشون یکی باشه مثلا بیت ریت ۵۰* کیفیتشون یکی میشه یا نه خیلی فرق داره? چرا?
   ممنون از لطفتون

   • سلام
    ۱- سنسور سوپر ۳۵ چند اینچه? و هچنین ب ترتیب سنسور دوربین dvx200 و دوربینهای nx5 و nx3 چند اینچ هستش!? و
    میخاستم بدونم دوربینی که سنسورش سوپر۳۵ باشه با دوربینی که سنسورش ۱ اینچ باشه اما بیت ریت دوتاشون یکی باشه مثلا بیت ریت ۵۰* کیفیتشون یکی میشه یا نه خیلی فرق داره? چرا?
    ممنون از لطفتون

    سلام
    https://en.wikipedia.org/wiki/Super_35

  5. سلام
   ۲تا لنز خوب و کاربردی برای این دوربین معرفی مکنید?!
   میبخشید شاید سوالم ابتدایی باشه لنز سونی زایس ۷۰-۲۴ e-mont از لحاظ کیفیت با a-mont فرق دارن!?
   اخه از لحاظ ظاهری سرعت فکوس و دکمه دستی و اتو روی لنز a-mont هست معلومه لنزه حرفه ایی! اما لنز e-mont خیلی سادس انگار یه لنز خیلی ارزونه…!!!!

   • سلام
    ۲تا لنز خوب و کاربردی برای این دوربین معرفی مکنید?!
    میبخشید شاید سوالم ابتدایی باشه لنز سونی زایس ۷۰-۲۴ e-mont از لحاظ کیفیت با a-mont فرق دارن!?
    اخه از لحاظ ظاهری سرعت فکوس و دکمه دستی و اتو روی لنز a-mont هست معلومه لنزه حرفه ایی! اما لنز e-mont خیلی سادس انگار یه لنز خیلی ارزونه…!!!!

    سلام
    بله پیشرفته تر از نمونه معمولی هستش.

  6. سلام جناب صلاحی دقیقا فرق f s 5 با fs 7 چیه چرا اینقدر اختلاف قیمت داره می خاستم بدونم از نکاه تخصصی چه فرقی با هم دارن ممنون میشم کامل راهنماییم کنید

   • سلام جناب صلاحی دقیقا فرق f s 5 با fs 7 چیه چرا اینقدر اختلاف قیمت داره می خاستم بدونم از نکاه تخصصی چه فرقی با هم دارن ممنون میشم کامل راهنماییم کنید

    سلام
    تفاوت ها کمی زیاده اگر وقت کردم حتما

  7. سلام جناب صلاحی
   میخاستم بدونم به این دوربین مانت نیکون هم میخوره و اصلا استفاده از لنز های نیکون برای این دوربین مناسب هست یا نه ممنون

   • سلام جناب صلاحی
    میخاستم بدونم به این دوربین مانت نیکون هم میخوره و اصلا استفاده از لنز های نیکون برای این دوربین مناسب هست یا نه ممنون

    سلام
    خیر پیشنهاد نمیکنم .

  8. سلام، ممنون از توضیحاتتون
   میتونید بفرمایید در حالت ۶۰i چه تنظیماتی رو دقیقا باید به دوربین بدیم که با فریم ریت ۲۴۰ بدون نویز ضبط کنه؟ من یک بار ضبط کردم اما تو کامپیوتر نویز زیادی دیدم
   ممنون

   • سلام، ممنون از توضیحاتتون
    میتونید بفرمایید در حالت ۶۰i چه تنظیماتی رو دقیقا باید به دوربین بدیم که با فریم ریت ۲۴۰ بدون نویز ضبط کنه؟ من یک بار ضبط کردم اما تو کامپیوتر نویز زیادی دیدم
    ممنون

    سلام
    ۶۰i وقتی میگید یعنی سیستم ntsc هستش و i هم نوع سیستم اسکن هستش و سیستم پخش داخل pal هستش . دوربین های داخل ایران اکثرا pal هستن که ۵۰i یا ۵۰p هستن.


  [top]

  Leave a Reply

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>