سلام به دوستاع عزیز و سال نو میلادی رو تبریک میگم . این سال جدید رو با معرفی دوربین تقریبا بی همتا میخوام شروع کنم . دوربینی با مشخصات فنی و تصویری و قیمت عالی از طرف Red . دوربین Raven جدیدترین دوربین Red هستش که به تازگی برای تست عرضه شده و در مرحله پیش خرید هم قرار دارد . سنسور قرار گرفته بر روی این دوربین از سری سنسور های DRAGON هستش . حداکثر ساپورت رزولیشن این دوربین ۴٫۵K میباشد که میتوانید با سرعت فریم ۱۲۰fps تصاویر رو ضبط کنید . برخی از مشخصات اصلی این دوربین سنسور با سایز ۲۳٫۰۴×۲۵٫۴۵mm از سری Dragon , ضبط به صورت فرمت خام RAW , دامنه دینامیکی ۱۶٫۵ stops نوری پشتیبانی از مانت EF کانن , ساپورت رزولیشن تا ۴٫۵k , پشتیبانی از فریم ریت ۲۴۰fps در رزولیشن ۲k , پشتیبانی از RED MINIMAG , فرمت تصویری خام DPX, TIFF , پشتیبانی از فرمت فشرده سازی REDCODE و موارد بسیاری که در ادامه مطلب به صورت کامل معرفی خواهم کرد …


دوربین Red Raven یکی از بهترین گزینه ها زیر ۱۰ هزار دلار میباشد که تقریبا میتوان گفت دوربین های این رده قادر به رقابت با این دوربین نخواهند بود . این دوربین با این قیمت رقابتی به احتمال زیاد یکی از پراستفاده ترین دوربین های مورد استفاده سازندگان موزیک ویدئو , فیلم های بلند و کوتاه, تیزر , مستند های حرفه ای و موارد دیگر تبدیل بشه .این دوربین  یکی از بهترین گزینه های مور نظر برای دفاتر استدویی ساخت فیلم و تیزر که قادر به خرید دوربین های گران قیمت نیستند هم خواهد شد .

دوربین های هم سطح این رده قیمتی دوربین هایی مثل FS7 , Ursa mini , C100 MKii , F5 , C300 میباشد که رقابت بین این دوربین نزدیک هستش ولی با توجه به مشخصات Raven این دوربین در جایگاه بهترین برای مثرف کنندگان قرار خواهد گرفت .

قیمت بدنه دوربین از طرف Red با قیمت ۵٫۹۵۰ دلار عرضه شده که با پکیج پایه ۹٫۹۵۰ دلار برای فروش عرضه خواهد شد کمپانی Red ارائه این دوربین با این سزح قیمتی مطمعنا بازار سطح قیمتی پایین رو که گزینه های زیادی در اون رقابت میکنند رو هدف گرفته و به زودی این سطح رو هم در اختیار خودش قرار خواهد داد . یعنی به قیمت دلاری بدنه این دوربین ۲۱ میلیون تومان و قیمت پکیج پایه ۳۵ میلیون تومان خواهد بود در صورت سود فروشنده و موارد دیگر قیمت این دوربین بیش از ۳۸ تا ۴۰ میلیون تومان نخواهد شد . مشخصات پکیج پایه را در پایین مشاهده خواهد کرد :

RED RAVEN BRAIN w/ Media Bay / Canon EF Mount
DSMC² Base I/O V-Lock Expander
DSMC AC Power Adaptor
RED MINI-MAG – 120GB
DSMC² RED Touch 4.7″ LCD
DSMC² Universal Handle
۱-Year Standard Warranty


عکس


نمونه فیلم

من نمونه فیلم Red Raven رو در اینجا در اختیار شما قرار دادم . ولی به خاطر حجم زیاد مجبور شدم نسخه کم حجم شده رو در اینجا قرار بدم که بتوانید سریع این نمونه رو مشاهده و دریافت نمایید . رزولیشن این نمونه ۴k هستش .

  Red-Raven-4k , 1,271 hits


سنسور و روزلیشن

ما در این دوربین شاهد یکی از بهترین سنسورهای موجود در دوربین هم رده قیمتی این دوربین هستیم . سنسوری پرقدرت ۹٫۹ مگاپیکسلی RED DRAGON که مطعنا بهترین تصویر رو در اختیر ما قرار خواهد داد . سنسوری ۹٫۹ مگاپیکسلی با سایز ۲۳٫۰۴mmx25.45mm و در کلاس ساخت DRAGON تصویری بی نظیری در این سطح قیمتی ارائه خواهد کرد .دامنه دینامیکی یا همون داینامیک رنج این دوربین چیزی بیش از ۱۶٫۵stops نوری هستش که تقریبا در سطح خودش بی رقیب خواهد ماند .

بالاترین رزولیشن خروجی این سنسور ۴٫۵k برابر با ۴۶۰۸×۲۱۶۰ میباشد . رزولیشن های پشتیبانی شده دیگر در این دوربین هم به این شکل میباشد :

۴٫۵K (4608×۲۱۶۰)
۴K (4096×۲۱۶۰)
۳K (3072×۱۶۲۰)
۲K (2048×۱۰۸۰)


فرمت ویدئویی

Red در دوربین Raven سعی کرده تقریبا تمام فرمت های خروجی بر روی این دوربین قرار دهد تا تقریبا به کار تمام کسانی که در سبک های مختلف تصویر کار میکنند کارامد باشه . برای افرادی که نیاز به تصویر خام برای تصحیح رنگ یا برای افرادی که میخواهند کار کروماکی انجام بدهند یا اینکه نیاز دارند به صورت مستقیم و با سرعت تصویری رو ضبط کنند و مستقیم به نرم افزار های تدوین انتقال دهند یا کسانی که سیستم تدوین قوی ندارند و میخواهند یک تصویر با بیت ریتی پایین داشته باشند , همه و همه در این دوربین پشتیبانی شده اند .

فرمت خام Raw یگی از بهترین فرمت های موجود برای تدوین و تصحیح رنگ میباشد . اگر قصد تصحیح رنگ حرفه ای دارید یا اینکه پارامترهای خاصی در تصویر رو میخواهید تغییر بدید بهترین گزینه فرمت Raw میباشد . در دوربین Red Raven هم از این فرمت Raw به صورت واقعی پشتیبانی شده .

۱-۴٫۵K (4608 × ۲۱۶۰), ۲٫۴:۱ (۴۶۰۸ × ۱۹۴۴)
۲-۴K (4096 × ۲۱۶۰), ۲:۱ (۴۰۹۶ × ۲۰۴۸), ۲٫۴:۱ (۴۰۹۶ × ۱۷۲۸), UHD/16:9 (3840 × ۲۱۶۰)
۳-۳K (3072 × ۱۶۲۰), ۲:۱ (۳۰۷۲ × ۱۵۳۶), ۲٫۴:۱ (۳۰۷۲ × ۱۲۹۶), ۱۶:۹ (۲۸۸۰ × ۱۶۲۰), ۳:۲ (۲۸۸۰ × ۱۹۲۰)
۴-۲K (2048 × ۱۰۸۰), ۲:۱ (۲۰۴۸ × ۱۰۲۴), ۲٫۴:۱ (۲۰۴۸ × ۸۶۴), ۱۶:۹ (۱۹۲۰ × ۱۰۸۰), ۳:۲ (۱۹۲۰ × ۱۲۸۰)

فرمت خروجی برای رزولیشن ۴K و ۲K :

DPX, TIFF, OpenEXR , .RED

فرمت خروجی برای ۱۰۸۰P 4:2:2 :

QuickTime, JPEG, Avid AAF, MXF

فرمت خروجی برای ۱۰۸۰P 4:2:0 :

H.264, .MP4

دوربین Raven از فرمت Apple ProRes هم پشتیبانی میکنه . کسانی که بیشتر با سیستم های اپل برای کار تدوین استفاده میکنند میتوانند از این فرمت فشرده سازی استفاده کنند .

Apple ProRes 422 HQ up to 2K (2048 × ۱۰۸۰) and up to 60 fps
Apple ProRes 422 up to 2K (2048 × ۱۰۸۰) and up to 60 fps
Apple ProRes 422 LT up to 2K (2048 × ۱۰۸۰) and up to 60 fps

کدک ذخیره سازی REDCODE که از قدیم بر روی دوربین های Red تا الان هم موجود میباشد هم در این دوربین پشتیبانی شده . این کدک نوعی سیستم فشرده سازی میباشد که با کمترین افت کیفیت بیت ریت رو در سطح پایین تری قرار میدهد تا حجم فایل کمتر و فایل ویدئویی به واسطه بیت ریت پایین تر در تدوین به اصطلاح روان تراجرا شود ولی در نهایت تصویر کیفیتی پایینی نداشته باشد .

۳:۱ maximum available REDCODE for 4.5K (4608 × ۲۱۶۰) at 24 fps
۸:۱ maximum available REDCODE for 4.5K (4608 × ۲۱۶۰) at 60 fps
۱۵:۱ maximum available REDCODE for 4.5K (4608 × ۲۱۶۰) at 120 fps


فریم ریت

یکی از امکانات بی نظیر این دوربین که تقریبا رقیبی در این مورد نداره سرعت فریم این دوربین میباشد . همیشه در این مورد Red یک سر و گردن بالاتر از دوربین های دیگر بود و در این دوربین هم در این سطح سعی کرده که این امکان و ویژگی بی نظیرس رو حفظ کنه . بالاترین سرعت فریم در این دوربین ۲۴۰fps در رزولیشن ۲k میباشد که تقریبا بی نظیر میباشد . در رزولیشن ۴k هم شما میتوانید ۱۲۰fps ضبط داشته باشید که این مورد هم بی رقیب هستش .

۴٫۵K (4608×۲۱۶۰) up to 120 fps
۴K (4096×۲۱۶۰) up to 120 fps
۳K (3072×۱۶۲۰) up to 160 fps
۲K (2048×۱۰۸۰) up to 240 fps


مانیتور

اگر با محصولات Red آشنا باشید این شرکت مواردی مثل مموری , مانیتور , ویزور و موارد دیگر رو در قالب متعلقات جانبی به فروش میرساند . مانیتور و چشمی هم در این دوربین به همین شکل میباشد . شما اگر پکیج پایه روخریداری کنید مانیتور DSMC² RED Touch 4.7″ LCD در پکیج موجود میباشد . یک مانیتور  لمسی با کیفیت بالا که بسیار به کار شما خواهد آمد . قیمت تک این مانتیور به تنهایی ۱٫۴۵۰ دلار میباشد .کیفیت و رزولیشن این مانیتور ۷۲۰p میباشد . این دوربین از مانیتورو چشمی های دیگر Red هم پشتیبانی میکند که در پایین میتوانید مشاهده کنید :

DSMC2 RED Touch 4.7″ LCD
DSMC2 RED Touch 7.0″ LCD
DSMC2 RED EVF (OLED)
RED Touch 7.0″ LCD
RED PRO 7″ LCD
BOMB EVF (LCOS)


مموری

همانطور که بالا هم گفتم این موارد به صورت متعلقات جانبی باید خریداری شود . مموری RED MINI-MAG برای این دوربین میباشد که در پکیج پایه برای شما قرار گرفته شده . در پکیج پایه حجم این مموری ۱۲۰GB گیگابایت میباشد . قیمت تک این مموری ۸۵۰ دلار میباشد . حجم های دیگری هم موجود میباشد مثل ۵۱۲GB با قیمت ۲٫۴۵۰ دلار و ۱ترابایت با قیمت ۳٫۹۰۰ دلار . فعلا برای شروع مموری ۱۲۸GB مناسب میباشد . بیس این مموری از مموری های SSD بهره میبرد .


مانت و لنز

یکی از گزینه های بسیار خوبی که در این دوربین مشاهده خواهید کرد مانت این دوربین میباشد . مانت EF کانن میباشد یعنی شما میتوانید لنزهای کانن رو بدون هیچگونه تبدیلی به این دوربین متصل کنید . به نظر من اگر نمیتوانید هزینه کنید که از همان لنزهای سری L کانن استفاده کنید . اما اگر از نظر هزینه مشکلی ندارید بهتره از لنزهای سینمایی کانن یا لنزهای زایس استفاده کنید البته قیمت های زیادی دارند . شما به راحتی از مانت تبدیل PL به EF هم میتوانید استفاده کنید تا بتوانید لنزهای سینمایی رو با این تبدیل به مانت EF کانن این دوربین متصل کنید .


خروجی ها و ورودی ها

این دوربین تقریبا از اکثر ورودی ها و خروجی های رایج بهره می برد . در پایین میتوانید مشخصات رو به صورت کامل مشاهده کنید :

DC IN (6-Pin 1B LEMO socket)
۳G-SDI output (75 Ω BNC), 60 Hz max frame rate
HDMI 1.2 output (Type A socket), 60 Hz max frame rate
SYNC (Genlock IN / Timecode IN / Sync IN) (4-Pin 00B LEMO socket)
CTRL (Tally OUT / RS-232 Rx and Tx) (4-Pin 00B LEMO socket)
USB Power output (Type A socket), 1.5A
P-Tap Aux Power output (2-Pin), 3.0A
Stereo Analog Microphone input (3.5mm jack)
Stereo Headphone output (3.5mm jack)
Built-in Wireless.
Ethernet, RS232, and GPI Trigger with Expander Modules.
Integrated dual channel digital stereo microphones, uncompressed, 24-bit 48 kHz
Optional 2 additional channels with Expander Module, uncompressed, 24-bit 48 kHz


Hamed Salahi / حامد صلاحی

۲۰۱۶-۰۱-۰۱ / ۱۵:۴۲:۵۳


14 Responses to معرفی Red Raven توسط حامد صلاحی + نمونه فیلم
 1. درود استاد
  لطفا نظر شخصی خودتونو راجع به میزان تفاوت این دوربین با red epic dragon و arri alexa بگین.
  خیلی برام مهمه تا بدونم چقدر فرق دارن. کاری به قیمت ندارم.
  با تشکر فراوان.

  • درود استاد
   لطفا نظر شخصی خودتونو راجع به میزان تفاوت این دوربین با red epic dragon و arri alexa بگین.
   خیلی برام مهمه تا بدونم چقدر فرق دارن. کاری به قیمت ندارم.
   با تشکر فراوان.

   سلام
   تفاوت ها بسیار زیاد هستش مخصوصا با alexa
   تفاوت ها در حد ۶ هزار دلار و ۷۵ هزار دلار هستش .

 2. سلام
  کراپ سنسورش مشکل نیست؟؟

 3. درود استاد لطفا تفاوت کیفیت و سبک تصویر این دوربینو با epic و الکسا arri alexa و mini ursa بگین. نمره تصویر به این ۴ دوربین بدین تا دستمون بیاد . ممنون

  • درود استاد لطفا تفاوت کیفیت و سبک تصویر این دوربینو با epic و الکسا arri alexa و mini ursa بگین. نمره تصویر به این ۴ دوربین بدین تا دستمون بیاد . ممنون

   سلام
   alexa 10
   epic 8
   raven 4
   ursa mini 1

 4. سلام. فکر می‌کنید از کی میشه تو ایران خریدش؟

  • سلام. فکر می‌کنید از کی میشه تو ایران خریدش؟

   سلام
   دوربین های red باید ثبت پیش خرید بشه . برای همین به راحتی کسی نمیاد دوربین رو بخره و داخل نمایشگاه برای فروش بذاره . با سفارش قبلی خریداری میشه

 5. سلام
  این مشخصات ضبط در این دوربین درسته ؟
  ۴٫۵K – 12bit – 4:4:4
  حالا با هر فرمتی

 6. ما یک دوربین sony-a7s-ii آلفا ۷ اس ۲ با ISO 409,600 داریم که برای کارهای ارزان صنعتی استفاده می کنیم که نقطه قوتش کارخانه های کم نور هست ؛
  در مقایسه با این دوربین رد راون چه جایگاهی دارد؟

  • ما یک دوربین sony-a7s-ii آلفا ۷ اس ۲ با ISO 409,600 داریم که برای کارهای ارزان صنعتی استفاده می کنیم که نقطه قوتش کارخانه های کم نور هست ؛
   در مقایسه با این دوربین رد راون چه جایگاهی دارد؟

   بهتره از همین a7 استفاده بشه

 7. SALAM VAGHT BEKHEYR IN DORBIN DAR 2K 240
  RAW MIGIRE OSTAD??


[top]

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>